back to top
- Reklama -zprávy

NÚKIB nezměnil názor, technologie Huawei stále považuje za riziko

Date:

Share:

Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) nezmenil svoje stanovisko, technológia čínskej spoločnosti Huawei považuje naďalej za bezpečnostné riziko. ČTK to dnes povedal hovorca NÚKIB Radek Holý.

Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť dnes odoslal Huawei požadovanú odpoveď na list, v ktorom čínska firma požadovala zrušenie alebo úpravu varovania, ktoré NÚKIB vydal v decembri.

„Dnes v popoludňajších hodinách odoslal Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť odpoveď na list spoločnosti Huawei. Keďže sme nezaznamenali žiadne skutočnosti, ktoré by nás viedli k zmene stanoviska obsiahnutého vo varovaní zo 17. decembra 2018, naše stanovisko je nemenné a varovanie zostáva aj naďalej v platnosti,“ uviedol Holý.

Huawei požadoval odpoveď do dneška. Jej prijatie popoludní potvrdila hovorkyňa firmy Magda Teresa Partyka. Spoločnosť ju podľa nej v súčasnej dobe analyzuje a pripravuje ďalšie kroky.

Podľa Huawei varovanie českého úradu porušilo medzinárodné právo, firma hrozí Česku arbitrážou. Na základe varovania NÚKIB niektoré štátne inštitúcie obmedzili používanie produktov firiem Huawei a ZTE, napríklad Generálne finančné riaditeľstvo vyradilo Huawei z tendra za pol miliardy korún na portál Moje dane. Proti varovaniu vystúpilo čínske veľvyslanectvo.

Mediálny zástupca Huawei Filip Matys už predtým oznámil, že list nie je ultimátom. Nehrozí podľa neho, že by napríklad Huawei obmedzila podporu svojich technológií používaných v slovenských telefónnych sieťach.

Premiér Andrej Babiš (ÁNO) vlani skritizoval NÚKIB za to, že úrad varovanie vydal bez toho, aby zároveň predložil analýzu vplyvu varovania na štátne tendre. Riaditeľ úradu Dušan Navrátil ale vtedy povedal, že musel konať bezodkladne. Premiér sa tiež v decembri po vydaní varovania zišiel s čínskym veľvyslancom Čang Ťien-minom. Čínska ambasáda na facebooku oznámila, že berie na vedomie úsilie českej vlády o nápravu chýb a dúfa, že Česko prijme opatrenia, aby zabránila opakovaniu podobných udalostí. Babiš v reakcii na vyjadrenie ambasády vyhlásil, že čínsky veľvyslanec o schôdzke klamal.

V januári sa premiér zišiel na Svetovom ekonomickom fóre v Davose s predsedom predstavenstva Huawei Kenom Hu. Po stretnutí Babiš povedal, že Česko začalo analýzu rizík kritickej infraštruktúry. Neskôr Babiš o Huawei hovoril aj s prezidentom Milošom Zemanom, ktorý varovanie NÚKIB tiež kritizoval. Po stretnutí Babiš uviedol, že ohľadom čínskej firmy nie je, čo riešiť. Organizácie, ktoré spravujú kľúčovú infraštruktúru štátu, podľa zákona musia na základe varovania NÚKIB vykonať bezpečnostný audit, povedal premiér. Zeman tvrdil, že Čína kvôli varovaniu NÚKIB chystá odvetné kroky proti investíciám českých firiem v Číne a je ohrozená aj investícia Huawei do 5G sietí v Česku. Babiš v reakcii na to povedal, že vláda nemá informácie, že by Čína kvôli sporu pristúpila k nejakým sankciám.

Varovanie NÚKIB pred technológiami spomínaných firiem sa týkalo systémov zaradených do tzv. kritickej informačnej infraštruktúry, prípadne významných informačných systémov. Kritická infraštruktúra predstavuje siete a služby nevyhnutné pre obyvateľov štátu, napríklad komunikácie či rozvody energií. Vláda v januári uložila správcom kritické infraštruktúry, aby vykonali analýzu rizík používania softvéru a hardvéru čínskych firiem.

━ nové příběhy

Najhranejšie online automaty v Kajotintacto.sk 2024

Mnohým to tak určite ani nepripadá, ale rok 2024 sa nám nezadržateľne rúti do svojej polovice. Nastáva tak čas na trochu štatistiky a prehľadu...

Epoxidová živica v priemysle a remesle: kde všade má využitie?

Epoxidová živica je syntetický materiál s vysokou odolnosťou a vynikajúcimi mechanickými i chemickými vlastnosťami. Môžete sa spoľahnúť na pevnosť, priľnavosť, odolnosť voči korózii či...

Investície prostredníctvom obľúbených ETF

K čoraz populárnejším spôsobom, ako môžeme investovať peniaze, ktoré dlhodobo nepotrebujeme, je vložiť ich do ETF. ETF alebo Exchange Traded Funds patria k moderným...

Duševné vlastníctvo a etika v IT: Ako budovať zodpovedný svet technológii

Svet IT sa rozvíja závratnou rýchlosťou. Nové technológie vznikajú a menia svet okolo nás takmer každý deň. V tomto dynamickom prostredí je dôležité myslieť...

Automatizované Marketingové Kampane so zameraním na cenovú efektivitu

Marketing je neoddeliteľnou súčasťou úspechu každej firmy, je kľúčové nájsť efektívne a cenovo výhodné riešenia. V tomto smere vám predstavujeme IT-outsource.sk, programátorskú firmu s...
- Komerční sdělení -pr článek