back to top
- Reklama -zprávy

Nulové emisie do roku 2050? Nerozhodnú technológie, ale správanie ľudí

Date:

Share:

Dosiahnutie nulových emisií do roku 2050 si vyžiada rozsiahlu transformáciu globálneho energetického systému. Hlavnou podmienkou pre uskutočnenie tohto ambiciózneho cieľa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) nebudú technológie, ale zmena myslenia a správania ľudí. Obzvlášť v bohatších častiach sveta, kde je teraz normou energeticky náročný životný štýl, by prehodnotenie niektorých súčasných priorít a zmena životného štýlu mohli viesť k výraznému zrýchleniu procesu dekarbonizácie.
Elektrické autá
IEA napríklad tvrdí, že ak by emisie z automobilovej dopravy mali do roku 2030 klesnúť o 15 percent, musela by v cieľovom roku byť na elektrinu polovica všetkých áut. To by ale znamenalo, že celosvetový predaj elektromobilov by musel v nasledujúcich piatich rokoch dosiahnuť takmer 100 percent z dnešných približne 4 percent.

Reálne ale je, že do roku 2030 síce budú elektromobily tvoriť 60 percent predaných automobilov, štyri z piatich vozidiel na cestách však stále budú na spaľovací pohon. Napriek tomu je podľa IEA pätnástich percentné zníženie emisií možné. Stačilo by globálne trochu znížiť maximálnu rýchlosť na diaľniciach a obmedziť počet konvenčných vozidiel vo veľkých mestách.

Zníženie teploty v domácnostiach a kanceláriách
Podobný výsledok by prinieslo zníženie teploty v domácnostiach, kanceláriách a ďalších komerčných budovách o dva až tri stupne.

Kumulatívne emisie z vykurovania fosílnymi palivami by tak do roku 2030 klesli o 10 percent. Až o 40 percent by podľa IEA mohli do roku 2050 klesnúť emisie CO2 z leteckej dopravy, keby sa podarilo obmedziť lety na služobné cesty a dovolenky dlhšie ako šesť hodín letu.

Recyklácia
Pozoruhodné výsledky môže priniesť aj dôsledná recyklácia PET fliaš. Ak do roku 2050 zvýšime recykláciu zo súčasných približne 17 percent na viac ako 50 percent, emisie sa v tomto sektore znížia o 13 percent.

Vládne opatrenia vo svete
K zmene zavedených zvyklostí prispievajú aj rôzne vládne a normatívne opatrenia.

Japonsko vedie kampaň Cool Biz, ktorá v lete propaguje neformálny, ľahší kancelársky dress code, čím sa znižuje spotreba elektriny na klimatizáciu.

Kolumbia prijala zákon, ktorý dáva zamestnancom polovicu plateného dňa voľna za každých 30 jázd do kancelárie na bicykli.

Francúzsko zakázalo vnútroštátne letecké linky, ak cesta vlakom trvá menej ako dve a pol hodiny.

Kalifornia alebo Veľká Británia prijali zákony, ktoré v novostavbách vyžadujú inštaláciu solárnych panelov a nabíjačiek pre elektromobily.

Keňa stavila na fotovoltaické systémy fungujúce mimo energetickej siete, o dva roky zvýšila podiel svojich obyvateľov, ktorí majú prístup k elektrine, o viac ako 12 percent a súčasne znížila používanie fosílnych palív aj pri príprave jedla.

IEA zdôrazňuje, že pre všetky podobné opatrenia je rozhodujúce ich prijatie verejnosťou. V tejto súvislosti je dôležitá úloha vlád, ktoré musia transparentne a presvedčivo vysvetľovať nevyhnutnosť zmien.

━ nové příběhy

Frézovanie ako spôsob zvýšenia produktivity a presnosti práce

V každej dielni, kde sa kov leskne ako zrkadlo a iskrí ako novoročný ohňostroj, zaznieva jedna melódia častejšie než akákoľvek iná – rytmický spev...

Keď gravitácia víťazí: Ako si poradiť s ťažkým nákladom

Každý, kto sa niekedy pokúsil zdvihnúť ťažký balík, vie, že niektoré veci sú jednoducho určené na to, aby sa prepravovali inými, než ľudskými rukami....

Následky opotrebovaných strojov, ktoré škrípu ako básnik bez inšpirácie

Každý stroj má dušu, ktorá spočíva v niečom tak banálne mechanickom, ako je prevodovka. Závitovková, špirálová, valivá či planétová – vo vnútri železného tela...

Tlač bez výčitiek: 7 tipov, ako ušetriť, aj keď tlačíte ako spisovateľ po deadline

Tlačiareň je ako malý domáci strojček, ktorý dokáže za päť sekúnd vyprodukovať diplomovku, rodný list, letenku aj maľovanku pre dieťa – alebo sa rozhodne ...

AGM a EFB autobatérie: Prečo sú nevyhnutnosťou pre moderné vozidlá so štart-stop systémom

Moderné autá sa neustále vyvíjajú a s nimi aj technológie, ktoré používajú. Jednou z kľúčových zmien posledných rokov je zavedenie systému štart-stop, ktorý pomáha...
- Komerční sdělení -pr článek